Ročník 2005/2006

 Od tohoto ročníku jsou čísla uložena ve formátu pdf.

Vybrané články

 

Září - Nazdar vlčáci

Tak je po prázdninách, školy se otevírají a vy musíte chtě nechtě do lavic. Začátek školního roku má ale i své kladné stránky, třeba to, že se opět sejdeme v naší klubovničce, budeme hrát hry, vyrážet na objevitelské výpravy a vycházky, prostě začíná i rok skautský. Pro některé z vás to bude první rok mezi námi, a tak doufám, že se vám bude líbit. Tento rok bude velmi zajímavý a to hned ze dvou hlavních důvodů. Předně nás čekají opět po dvou  letech závody vlčat a světlušek, akce při níž změří své síly vlčata a světlušky z celé České Republiky. Tomuto závodu bude také přizpůsoben Dědkův memoriál, který poprvé v historii naší smečky nebude závodem jednotlivců, nýbrž družin! Také vám musím prozradit, že celotáborová hra na tábor v roce 2006 nezačne až na táboře jak bylo zvykem, ale již na jarní vlčácké výpravě a bude pokračovat přes celé jaro až k obrovskému finále na závěr tábora. Z toho vyplývá, že je nesmírně důležité, abyste chodili na akce a neoslabovali svojí družinu v hrách ať už přes rok, nebo, hrůza pomyslet, třeba na táboře. Opět totiž platí, že ten, kdo nebude mít docházku nad 50% se tábora zúčastnit nesmí, a ten, kdo bude mít docházku pod 75% musí se zúčastnit červnové brigády. Samozřejmě i v tomto roce se budou konat schůzky vašich šestek, jednodenní a vícedenní výpravy, bude sehrána veliká spousta her, dozvíte se a naučíte se spoustu  zajímavých a užitečných věcí, budete plnit stezku a vlčky, zkrátka a jednoduše opravdu se máte na co těšit!!!

Paja

 

Březen - Orientace

Podle hvězd


V noci můžeme najít sever podle hvězdy Polárky (také Severka). Najdeme ji, když 5krát prodloužíme osu zadních kol Velkého vozu. Pokud je vidět souhvězdí Orion (v zimě), pak nám při orientaci pomůže jeho dobře viditelný pás. Pokud jej vidíme v téměř vodorovné poloze, pak je souhvězdí na západě, pokud ve svislé, pak ukazuje na východ. Podle Měsíce Měsíc v úplňku stojí v 18 hodin na východě, ve 21 na jihovýchodě, ve 24 na jihu, ve 3 hodiny ráno na jihozápadě a v 6 hodin ráno na západě. Když Měsíc ubývá, neboli couvá, vidíme ho ve 24 hodin na východě. Přibývající měsíc ukazuje ve 24 hodin na západ (toto není příliš přesné).

 

Podle Slunce


Při své každodenní pouti je Slunce v 6 hodin na východě , ve 12 na jihu a v 18 hodin se sklání k západu. Když se ocitneme kdekoli na světě, zabodneme
větvičku, nebo něco rovného, do země tak, aby nevrhala žádnýstín. Pak už jen počkáme, až se objeví stín a ten ukazuje vždy a všude na východ.

Chetan